Інформаційний лист ДПСУ № 5/2024 від 30.04.2024 присвячено окремим запитання платників податків у сфері міжнародного оподаткування.
Лист містить короткі відповіді на запитання платників податків в категорях:
1. Оподатування доходів нерезидентів.
2. Трансфертне ціноутворення.
* Зокрема, на запитання 1.1.1. щодо документів, якими можна підтвердити бенефіціарність нерезидента - отримувача доходів, ДПСУ відповіла, що чинним законодавство не встановлено форму єдиного документу на підтвердження такого статусу нерезидета. Підтвердженням можуть бути будь-які документи: ліцензії, патенти, договори, договори або правочини, що підтверджують право на активи, внесення інвестицій, офіційні листи компетентних органів.
* На запитання 1.2.2. щодо оподаткування доходів нерезидента, які фактично йому не виплачуються, а зараховуються у рахунок збільшення статутного капіталу, ПДСУ відповіла, що доходи нерезидента оподатковуються незалежно від способу їх виплати, у тому числі шляхом зарахування у рахунок збільшення статутного капіталу. Податок з доходів нерезидента сплачується під час зарахування зустрічної однорідної вимоги.
* Щодо оренди складських приміщень за межами Ураїни (питання 1.3.2), ДПСУ роз'яснила, що виплати нерезиденту за договорами оперативної оренди майна, що знаходиться поза межами України, не є доходом нерезидента з джерелом походження з України та не підлягає оподаткуанню податком на доходи нерезидентів.
* Питання 2.1.1. щодо інформації про контрольовані операції, яку повинна містити документація з ТЦУ за 2019 рік. ДПСУ відповіла, що документація з трансфертного ціноутворення за звітний 2019 рік повинна містити перелік інформації згідно з вимогами підпункту 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 ПКУ в редакції, діючій на час здійснення контрольованих операцій. Платник податків може включити до такої документації обґрунтування економічної доцільності контрольованої операції (економічної вигоди, що отримується в результаті здійснення такої операції) і наявності ділової мети.
* У відповіді на запитання 2.1.2. ДПСУ підтвердила, що якщо нерезидент, організаційно-правова форма якого включена до Переліку 480, сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) у державі, в якій він зареєстрований як юридична особа, то для платника податку, який здійснює операції з таким нерезидентом, відсутні підстави збільшувати фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток підприємств на різниці, визначені підпунктами 140.5.4 та 140.5.5-1 пункту 140.5 статті 140 ПКУ (на 30 %).
Достатнім підтвердженням для цього буде документ (довідка), який свідчитиме про сплату податку саме нерезидентом у відповідній державі у періоді здійснення операції, у загальному розумінні.
* На запитання 2.4.1. щодо визначення неконтрольованими операцій з нерезидентом, який має організаційно-правову форму GMBH&CO.KG, враховуючи те, що він зареєстрований та сплачує податки в Німеччині, не є пов'язаною особою та не здайснює операції з комісіонерами-нерезидентами, ДПСУ відповіла, що операції з таким нерезидентом не підпадають під визначення контрольованих за умови, що у звітному році підприємство GmbH&Co.KG сплачувало податок на прибуток (корпоративний податок).