Моніторинг законодавства

Оновлено Довідник кодів податкової інформації щодо відповідності платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку.

Оновлено Довідник кодів податкової інформації щодо відповідності платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку.

ДПСУ наказом від 5 березня 2025 року N 195 "Про внесення змін до наказу ДПС від 11.01.2023 N 17". оновила Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
1) Уточнено назву деяких кодів довідника.

2) Видалено коди щодо наявності інформації про застосування санкцій до платника податку та/або до його засновників / посадових осіб.

3) Додано нові коди щодо:

- формування реєстраційного ліміту за рахунок операцій із придбання робіт та послуг в значних обсягах за відсутності об'єктивних умов (можливостей) їхнього використання в господарській діяльності;

- виплата доходів самозайнятим особам, у яких відсутні ресурси для здійснення діяльності в певних обсягах;

- неможливість проведення перевірки платника податків у зв'язку з його відсутністю за податковою адресою та/або за місцем провадження господарської діяльності.

Загалом замість 18 кодів оновлений Довідник містить 20 кодів.

Ми підготували для вас порівняння кодів Довідника до і після внесення змін.


Щодо надання позиції стосовно застосування окремих норм податкового законодавства України.

ДПСУ в листі від 24.02.2025 р. N 162/2/99-00-24-01-03-02 на виконання звернень Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та листа Міністерства фінансів України надала відповіді на питання, порушені у зверненнях Комітету.
Зокрема:

Питання 1. Щодо права на включення до податкового кредиту суми ПДВ згідно податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено та вирішення спору щодо реєстрації затягнулося майже на 3 роки.

Відповідь. Право на податковий кредит у покупця зберігається протягом 365 календарних днів з дати складення ПН/РК. В той же час у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН перебіг строків переривається на період зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН (абзац сьомий пункту 198.6 статті 198 ПКУ).

Реєстрація податкової накладної вважається зупиненою з дати оформлення квитанції про зупинення реєстрації до дати настання однієї з подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Право на податковий кредит за такими ПН втрачається після сплину зазначених вище термінів.

Отже, враховуючи особливості, визначені пунктом 80 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, та зупинення / переривання термінів відповідно до абзацу сьомого пункту 198.6 статті 198 ПКУ, пункту 102.9 статті 102 ПКУ та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, ТОВ має право віднести до податкового кредиту суму ПДВ на підставі зазначеної в запиті ПН від 15.09.2021, зареєстрованої в ЄРПН 25.10.2021 (з порушення строку реєстрації) у звітному періоді в межах 365 календарних днів з дати складання такої ПН або шляхом подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, на який припадає дата такої реєстрації в ЄРПН.

Питання 37. З якого року застосовуються зміни до Переліку № 1045, адже в Постанові КМУ № 1505 вказано, що з 01.01.2025, в п. 39.2.1.2 ПКУ вказано, що якщо зміни по такому Переліку прийняті після 30 листопада, то застосування через рік - тобто з 2026?

Відповідь. Абзацом шостим підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу передбачено, - "у разі якщо зміни до зазначеного переліку затверджуються Кабінетом Міністрів України до 30 листопада, такі зміни застосовуються з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни. У разі затвердження змін до зазначеного переліку після 30 листопада, такі зміни застосовуються з 1 січня другого звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни".

---------------------

Зверніть увагу, що ДПСУ в індивідуальних податкових консультаціях писала, що оновлений перелік застосовується з 01.01.2025 року, посилаючись на позицію Міністерства фінансів України в цьому питанні.


Щодо питань оподаткування військовим збором середнього заробітку, нарахованого працівнику за час вимушеного прогулу.

Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 10.02.2025 р. N 619/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.

Дохід у вигляді середнього заробітку, нарахований працівнику Товариства/колишньому працівнику Товариства за час вимушеного прогулу за рішенням суду нарахованого після 01.12.2024, тобто після набрання чинності Закону N 4015, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується військовим збором за ставкою 5 відсотків, незалежно за які періоди такий дохід нараховується. При цьому слід зазначити, що оскільки нарахування та виплата вказаного доходу не пов'язана з відносинами трудового найму згідно із законом, тобто зазначена виплата здійснюється внаслідок звільнення без законної підстави, то положення пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 4015 у даному випадку не застосовуються.

Разом з тим, якщо нарахування зазначеного доходу було здійснено юридичною особою до набрання чинності Закону N 4015, то такий дохід оподатковувався військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.


Щодо порядку нарахування податкових зобов'язань з ПДВ.

Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 31.01.2025 р. N 460/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК.

З урахуванням норм пункту 198.3 статті 198 ПКУ, за придбаними з ПДВ товарами/послугами усі суми ПДВ, зазначені у відповідних податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, відносяться платником податку до податкового кредиту незалежно від того, чи такі товари/послуги призначаються для використання (використовуються) платником податку в оподатковуваних / неоподатковуваних операціях, чи одночасно в оподатковуваних і неоподатковуваних ПДВ операціях.

Якщо придбані з ПДВ товари/послуги призначаються для використання (використовуються) виключно в оподатковуваних ПДВ операціях, то податкові зобов'язання згідно з пунктами 198.5 статті 198 та 199.1 статті 199 ПКУ за такими товарами/послугами не нараховуються.

Якщо придбані з ПДВ товари/послуги призначаються для використання (використовуються) виключно в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, то за такими товарами/послугами нараховуються податкові зобов'язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПКУ та складається відповідна зведена податкова накладна, передбачена зазначеним пунктом.

За придбаними з ПДВ товарами/послугами, які призначені для використання (використовуються) частково в оподатковуваних, а частково - в неоподатковуваних ПДВ операціях, платник податку зобов'язаний нараховувати податкові зобов'язання за правилами, визначеними пунктом 199.1 статті 199 ПКУ, відповідно до частки використання придбаних товарів/послуг в неоподатковуваних операціях, розрахованої у додатку 5 до декларації, та відобразити такі податкові зобов'язання у зведеній податковій накладній, складеній відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ.

Інші новини

  • Моніторинг законодавства

    Щодо посилення захисту прав добросовісного набувача. Щодо розрахунку мінімального податкового зобов’язання за період з 01.01.2024 по 31.12.2024. Податкове законодавство

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Оновлений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Земельні питання

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Щодо періоду та умов визнання контрольованими господарських операцій платника податків за 2024 рік, якщо країна, в якій зареєстрований нерезидент, протягом податкового (звітного) року була виключена з переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.

    Читати повністю