Моніторинг законодавства

Новації податкового законодавства з 1 січня 2025 року.

1. Щодо основних новацій податкового законодавства з 1 січня 2025 року.

В роз'ясненні від 01.01.2025 ДПСУ для зручності платників сформувала інформаційні матеріали про основні зміни законодавства з 1 січня 2025 року.
Зокрема:

1) ТЦУ.

Доповнено перелік критеріїв пов'язаності юридичних осіб.

Збільшена нижня межа частки володіння корпоративними правами кожної особи в наступній юридичній особі в ланцюгу для визначення пов’язаності (з 20 до 25 відсотків).

Змінено підходи для формування переліку держав (територій).

Встановлені критерії, згідно з якими операції з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України, визнаються неконтрольованими.

Збільшений розмір штрафу у разі неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній: 100 розмірів (було 50) прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

В той же час зменшений розмір штрафу в разі несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній зменшений.

Змінений підхід у визначенні розміру штрафу в разі несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту.

Змінений підхід у застосуванні санкцій за порушення, пов’язані з поданням звіту про контрольовані іноземні компанії, вчинені в період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано:

за умови виконання контролюючою особою обов'язків, передбачених статтею 39-2 ПКУ протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану

штрафні санкції за порушення, передбачені абзацами першим - восьмим пункту 120.7 статті 120 ПКУ не застосовуються

2) ПДФО.

З 1 січня 2025 року для податкових агентів встановлено щомісячний обов’язок подання до контролюючих органів податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. До цього був встановлений квартальний термін подання такого податкового розрахунку.

3) ПДВ.

Продовжено до 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано військовий стан, податкову пільгу щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з демонстрування, розповсюдження та показу демонстраторами та розповсюджувачами національних фільмів та іноземних фільмів, які дубльовані, озвучені державною мовою.

- Втрачає чинність пільга щодо надання розстрочки сплати ПДВ під час ввезення на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту обладнання та комплектуючих.

4) Рентна плата за користування надрами.

- Для гірничих підприємств, які з гірських порід видобувають гальку, гравій, щебінь або подрібнене каміння; піски природні всіх видів; каолін та інші глини каолінові, запроваджено для цілей оподаткування Рентною платою мінімальну фактичну ціну реалізації переліченої Товарної продукції як одиниці бази оподаткування.

5) Військовий збір.

Військовий збір встановлюється для платників єдиного податку з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан,

6) Мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ).

- При обрахунку МПЗ за 2025 рік та наступні роки, коефіцієнт «К», , визначений у підпунктах 38-1.1.1 і 38-1.1.2 пункту 38-1.1 статті 38-1 ПКУ, застосовується зі значенням 0,057.

- Сума МПЗ визначена відповідно до підпунктів 38-1.1.1 і 38-1.1.2 пункту 38-1.1 статті 38-1 ПКУ, не може становити менше 700 грн. з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, – 1400 грн. з 1 гектара.

7) ЄСВ.

- Відновлено обов’язок у 2025 році щодо сплати ЄСВ за себе на загальних підставах для ФОПів.

8) Ліцензування.

Встановлено безстрокову дію ліцензій, що видаються з 01 січня 2025 року.

Вартість ліцензій встановлено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Операції з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України пального здійснюються за наявності у суб’єкта господарювання, який здійснює відповідні операції, ліцензії на право виробництва пального або на право зберігання пального, або на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, або на право оптової торгівлі пальним, або на право роздрібної торгівлі пальним.

2. Інформація щодо ліцензування з 01 січня 2025 року.

Роз'яснення ДПСУ від 31.12.2024 " Інформація щодо ліцензування з 01 січня 2025 року діяльності, яка регулюється Законом України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»"З 1 січня 2025 року повністю набирає чинності розділ VII Закону № 3817 щодо ліцензування, згідно з яким передбачено, зокрема:

- перелік органів ліцензування та види ліцензій, де на кожний вид господарської діяльності надається окрема ліцензія;

- прийняття рішень про надання ліцензії та/або рішень про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;

- встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та суттєво розширено їх перелік порівняно із переліком підстав для анулювання ліцензій, що діяв до 1 січня 2025 року;

- встановлено безстрокову дію всіх ліцензій, що видаються з 1 січня 2025 року;

- вартість ліцензій встановлено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

При цьому ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, які були видані до 1 січня 2025 року, вважаються чинними до завершення строку, на який їх було видано.

З 1 січня 2025 року ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається за умови проходження електронної ідентифікації онлайн в електронному кабінетіі здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет.

При цьому з 1 січня 2025 року встановлено, що заявник набуває право на провадження виду господарської діяльності з дня внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до відповідного Єдиного реєстру ліцензіатів (або з дня, наступного за днем виникнення безумовного обов’язку внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до зазначених реєстрів), про що органом ліцензування надсилається відповідний витяг з відповідного реєстру.

Інші новини

  • Моніторинг законодавства

    Змінено критерії віднесення операцій до контрольованих.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Уряд оновив перелік держав (територій) для цілей ТЦУ.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Щодо орендної плати за землю.

    Читати повністю