Моніторинг законодавства

Щодо законодавчих змін у справлянні військового збору податковими агентами. Коментар Мінфіну до Закону про податкові зміни.

1. Щодо законодавчих змін у справлянні військового збору податковими агентами.
Роз'яснення ДПСУ від 02.12.2024 "Щодо законодавчих змін у справлянні військового збору податковими агентами (в тому числі роботодавцями)!"
ДПС роз'яснює, що з 1 грудня 2024 року ставка військового збору підвищена з 1,5 % до 5 %.

Яку саме ставку військового збору застосовувати до доходів фізичних осіб, 1.5 % чи 5 %, залежить від дати нарахування доходів, незалежно від дати їх фактичної виплати.

ДПСУ наводить такі приклади:

1) До заробітної плати за листопад 2024 застосовується ставка військового збору 1,5 %, незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року.

2) До виплат, пов'язаних з тимчасовою втратою працездатності:

- за період перебування на лікарняному до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 %, незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року;

- за період перебування на лікарняному після 1 грудня 2024 року — ставка військового збору 5 %.

3) До заробітної плати за час перебування у відпустці, незалежно від того, коли будуть проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів:

- за дні відпустки до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 %;

- за дні відпустки після 1 грудня 2024 року — ставка військового збору 5 %.

При цьому якщо у листопаді 2024 року були нараховані відпускні за період перебування у відпустці як у листопаді, так і в грудні, то роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум військового збору в порядку, визначеному пунктом 169.4 статті 164 розділу IV ПКУ.

4) До усіх інших доходів (виплати за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо), які нараховані (виплачені, надані) після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5 %, незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року.

Такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.

2. Коментар Мінфіну до Закону про податкові зміни.
Міністерство фінансів України в листі від 28.11.2024 "Підписано Закон про Держбюджет-2025 і Закон про податкові зміни для фінансування Сил оборони та забезпечення фінансової стабільності" коментує Закон про внесення змін до Податкового кодексу, зокрема:
1) Підвищення ставки військового збору для фізичних осіб та встановлення військового збору для фізичних осіб - підприємців.

Важливо, що враховуючи зміни, які були підтримані Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики та направлені до Верховної Ради (законопроєкт N 9319), податковий закон не передбачатиме нарахування платникам військового збору "заднім числом".

Зміна ставки військового збору для фізичних осіб збільшується з 1,5 % до 5 % і набуває чинності з 1 грудня 2024 року.

Для ФОПів на єдиному податку обов'язок сплати військового збору з'являється з 1 січня 2025 року.

Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором.

Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.

Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5 %.

2) Запроваджується місячна звітність щодо ПДФО та ЄСВ замість квартальної,

3) Підвищується рента плата за користування надрами на пісок, щебінь та каолін. Водночас не оподатковуватимуться рентною платою обсяги видобутої піщано-гравійної сировини, такої як галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння, які використовуються як наповнювач для бетону та для мостіння доріг, що безоплатно передаються на користь ЗСУ та інших органів для забезпечення оборони держави.

Інші новини

  • Моніторинг законодавства

    НБУ підвищив облікову ставку до 13,5%.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Електронна черга перетину кордону. Щодо розрахунку середньої заробітної плати.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    ПОРЯДОК зберігання документованої інформації та її передавання до центрального засвідчувального органу в разі припинення діяльності кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг. Щодо розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску у період завершення бюджетного року

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Змінені деякі штрафи за порушення декларування контрольованих операцій та повідомлення про участь в МГК.

    Читати повністю