Моніторинг законодавства

ЄСВ, ПОДАТКИ, БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК

1. Щодо нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за пошкоджені у 2022 році об'єкти нерухомості, що знаходяться у власності юридичних осіб. Роз'яснення ДПСУ від 23.08.2024 " Як скористатися нормами підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за пошкоджені у 2022 році об'єкти нерухомості, що знаходяться у власності юридичних осіб". ДПСУ роз'яснює, що податок на нерухоме майно не нараховується та не сплачується за період з 01.03.2022 та наступні податкові (звітні) періоди, зокрема за пошкоджені об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності юридичних осіб та які були пошкоджені у 2022 році внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій та дані про пошкодження яких внесені до Державного реєстру пошкодженого майна.
Нарахування податку відновлюється, починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру пошкодженого майна об’єкти нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані, визнані придатними для проживання та використання за цільовим призначенням.
Разом з цим, для об’єктів житлової/нежитлової нерухомості, які зазнали незначних пошкоджень, придатні, зокрема для використання за цільовим призначенням та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту, місцеві ради, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації мають право своїм рішенням встановлювати менші ставки податку або звільняти від сплати податку.
Платники податку можуть звернутися до органів місцевого самоврядування або військових адміністрацій / військово-цивільних адміністрацій стосовно встановлення ставки податку для власних об’єктів нерухомості.
В роз'ясненні наведені приклади застосування зазначених положень ПКУ виходячі з практики адміністрування податку та зважаючи на деякі обставини, що виникають у платників податку.

2. Справляння земельного податку за земельні ділянки, визначені статтею 283 Податкового кодексу України.Роз'яснення ДПСУ від 23.08.2024 " Справляння земельного податку за земельні ділянки, визначені статтею 283 Податкового кодексу України". Статтею 283 Податкового кодексу України визначені категорії земельних ділянок, які не підлягають оподаткуванню земельним податком. Зокрема:
- с/г угіддя зон радіоактивно забруднених територій та хімічно забруднених с/г угідь;
- земельні ділянки у консервації, або землі с/г угідь у стадії с/г освоєння;
- землі дорожнього господарства автодоріг загального користування;
- земельні ділянки с/г підприємств та фермерських господарств, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками;
- земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.
Також земельний податок не сплачується за земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у випадку прийняття місцевими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів.
ДПСУ роз'яснює, що якщо земельна ділянка у відповідності до статті 283 ПКУ не є об’єктом оподаткування, то у власників та користувачів таких земельних ділянок не виникає обов’язку із складання та подання податкової звітності щодо податкових зобов’язань із земельного податку.

3. Щодо відображення у податковому обліку з податку на прибуток підприємств сум зменшення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 рік.ДПСУ в індивідуальній податковій консультації від 29.04.2024 р. N 2419/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК роз'яснює, що платник податку, який звільняється від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно зі змінами, внесеними Законом № 3050-IX, має здійснити перерахунок (зменшення) понесених витрат з їх сплати за 2022 рік, і відкоригувати (збільшити) фінансовий результат до оподаткування на суму зайво визнаних витрат.
При цьому платник податку може здійснити уточнення звітності одним із двох способів:
1) подати уточнену фінзвітність за 2022 рік разом з уточнюючою Податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за 2022 рік;
або
- відкорегувати зайво визнані витрати шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування у звіті про фінансові результати за звітні періоди 2024 року та відобразити відкоригований (збільшений) фінансовий результат у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний період 2024 року.
При цьому відповідно до п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ у разі самостійного виправлення платником податків помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану (в тому числі і за звітний період 2022 рік), такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 ПКУ, та пені.

Інші новини

  • Моніторинг законодавства

    Змінено критерії віднесення операцій до контрольованих.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Уряд оновив перелік держав (територій) для цілей ТЦУ.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Щодо орендної плати за землю.

    Читати повністю