1. Змінено критерії віднесення операцій до контрольованих.
ДПСУ в роз'ясненні від 31.12.2024 "До уваги платників податків! Змінено критерії віднесення операцій до контрольованих" повідомляє, що з 01.01.2025 набирають чинності зміни до Податкового кодексу України у частині віднесення господарських операцій до контрольованих.
1) Розширено критерії визнання осіб пов’язаними за рахунок економічного зв’язку. Доповнено, що юрособа-резидент та нерезидент визнаються пов'язаними, якщо:
- доходи юрособи – резидента від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (за вирахуванням непрямих податків), конкретному нерезиденту протягом календарного року становлять 75 і більше відсотків доходів такої юрособи – резидента від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) всім нерезидентам, за умови що такі доходи становлять 50 і більше відсотків загальної суми доходу такої юрособи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), визначеного за правилами бухгалтерського обліку;
- вартість продукції (товарів, робіт, послуг), придбаної юрособою – резидентом у конкретного нерезидента протягом календарного року, становить 75 і більше відсотків вартості продукції (товарів, робіт, послуг), придбаної такою особою у всіх нерезидентів, за умови, що сума таких операцій з придбання становить 50 і більше відсотків загальної вартості продукції (товарів, робіт, послуг), придбаної такою юрособою – резидентом.
2) Збільшено нижню межу частки володіння корпоративними правами кожної особи в наступній юридичній особі в ланцюгу для визначення пов’язаності (незалежно від результатів множення) з 20 до 25 відсотків.
3) З 01.01.2025 контролюючі органи матимуть можливість доказувати пов’язаність осіб не тільки у судовому порядку, а також і за результатами перевірки.
4) Змінено підходи для формування переліку держав (територій) для цілей трансфертного ціноутворення.
5) Щодо організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок) та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані, то операції з такими суб’єктами будуть визнаватись неконтрольованими за наявності хоча б однієї з таких умов:
- нерезидент є резидентом держави (території), з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування;
- всі учасники (партнери) нерезидента є резидентами держав (територій), з якими Україною укладено міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування.2. Щодо застосування штрафних санкцій до контролерів КІК.ДПСУ в роз'ясненні від 31.12.2024 "До уваги контролерів КІК!" повідомляє, що Законом України № 4113-ІХ, який набрав чинності 26.12.2024, внесені зміни щодо застосування штрафних санкцій до контролерів контрольованих іноземних компаній, а саме:
До контролюючої особи не будуть застосовано штрафні санкції за порушення, вчинені у період з 01.01.2022 по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, за умови виконання контролюючою особою обов’язків, передбачених статтею 39-2 ПКУ, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану. (В попередній редакції йшлося про те, що штрафні санкції не застосовуються в період з 01.01.2022 протягом дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Тобто можна було трактувати цю норму як відстрочку застосування штрафних санкцій).
З огляду на зазначене, ДПСУ наголошує на необхідності виконання контролюючими особами правил КІК, які регламентує стаття 39-2 розділу І ПКУ.