Моніторинг законодавства

Додаткові підстави розірвання трудового договору.

ВР прийнято проект Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань №7731 від 05.09.2022 року.

1) Мета:

  • Продовження роботи колаборантів на об’єктах критичної інфраструктури становить загрозу інтересам та  безпеці не лише України, а і усього світу.
  • Без реформування трудового законодавства неможливо досягти протидії колабораціонізму серед працівників зазначеної сфери (ст.9 Закону України “Про критичну інфраструктуру”) до якої відносяться об’єкти:
  1. урядування та надання найважливіших публічних (адміністративних) послуг;
  2. енергозабезпечення (у тому числі постачання теплової енергії);
  3. водопостачання та водовідведення;
  4. продовольче забезпечення;
  5. охорона здоров’я;
  6. фармацевтична промисловість;
  7. виготовлення вакцин, стале функціонування біолабораторій;
  8. інформаційні послуги;
  9. електронні комунікації;
  10. фінансові послуги;
  11. транспортне забезпечення;
  12. оборона, державна безпека;
  13. правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою;
  14. цивільний захист населення та територій, служби порятунку;
  15. космічна діяльність, космічні технології та послуги;
  16. хімічна промисловість;
  17. дослідницька діяльність.

2) Нагадаємо:

  • у відкритому доступі - ПЕРЕЛІК секторів критичної інфраструктури затверджено постановою КМУ від 09.10.2020 №1109;
  • у обмеженому доступі - Відомості про об'єкти критичної інфраструктури, що містяться у секторальних переліках об'єктів критичної інфраструктури (постанова КМУ від 09.10.2020 №1109):
  1. Порядковий номер
  2. Підсектор критичної інфраструктури
  3. Тип основної послуги
  4. Найменування оператора критичної інфраструктури
  5. Код згідно з ЄДРПОУ оператора критичної інфраструктури
  6. Місцезнаходження/ адреса оператора критичної інфраструктури
  7. Назва об’єктів критичної інфраструктури (стисла характеристика)
  8. Місцезнаходження/ адреса об’єкта критичної інфраструктури
  9. Категорія критичності об’єкта критичної інфраструктури
  10. Узагальнена нормована оцінка рівня критичності

3) Основні положення:

3.1) Пропонується визначити на законодавчому рівні додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця за таких умов: «вчинення працівником, який працює на об'єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та/або об’єктах критичної інфраструктури, дій або його бездіяльності, які поза разумним сумнівом можуть відноситись до сприяння державі-агресору».

3.2) Доповнено ст.142 КЗоТ (Правила внутрішнього трудового розпорядку. Статути і положення про дисципліну), новими положеннями:

  • Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.
  • Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про:
  • надання працівниками інформації щодо наявних у них зв’язків з фізичними особами, місце постійного проживання (перебування,реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;
  • зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

3.3) Доповнено ст.40 КЗоТ (розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця) новими підставами розірвання:

  • "13) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;".
  • " 14) невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень,передбачених частиною другою статті 142 цього Кодексу”. ".

4) Набрання чинності:

Цей Закон набирає чинності через 3 місяці з дня його опублікування

2. Про встановлення обов’язку роботодавця повідомляти працівникам про зміну власника підприємства.

ВР прийняла проект Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо правонаступництва у трудових відносинах №8244 від 29.11.2022 року.

1) Мета:

Приведення національного законодавства про працю у відповідність до положень Директиви Ради № 2001/23/ЄС від 12.03.2001 про наближення законодавств держав-членів, що стосуються охорони прав працівників у випадку передачі підприємств, бізнесових структур або частин підприємств або бізнесових структур щодо встановлення обов’язку роботодавця повідомляти працівникам про зміну власника підприємства.

2) Основні положення:

2.1.) Проектом акта передбачається визначення і процедура правонаступництва у трудових відносинах.

2.2) Правонаступництвом у трудових відносинах вважається продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника підприємства, установи, організації, реорганізації підприємства, установи, організації (злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу).

У разі такого правонаступництва трудові відносини працівників продовжуються з правонаступником.

2.3) Правонаступництвом у трудових відносинах між працівниками та фізичною особою, яка використовує найману працю, вважається продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника майна чи його частин.

2.4) Встановлюється обов’язок роботодавця продовжувати дію трудового договору у разі передачі власником бізнесу або його частин іншій особі, а також інформування роботодавцями працівників та їх представників про:

  • дату (орієнтовну дату) та причини правонаступництва; 
  • економічні, технологічні, структурні наслідки правонаступництва або наслідки аналогічного характеру, які впливатимуть на права працівників.

Правонаступник зобов’язаний письмово або в електронній формі надати працівникам та виборному органу первинної профспілкової організації (профспілковому представнику), а в разі відсутності первинної профспілкової організації – вільно обраним та уповноваженим представникам (представнику) працівнику зазначену вище інформацію не пізніше ніж до початку дій, які впливатимуть на трудові права та інтереси працівників.

3) Набрання чинності:

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Інші новини

  • Моніторинг законодавства

    Змінено критерії віднесення операцій до контрольованих.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Уряд оновив перелік держав (територій) для цілей ТЦУ.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Щодо орендної плати за землю.

    Читати повністю