Верховна Рада України 08.10.2024 прийняла в цілому Закон України "Про основні засади державної кліматичної політики" (проект № 11310), який є рамковим законом та визначає основні правові та організаційні засади державної кліматичної політики, спрямованої на забезпечення низьковуглецевого розвитку України, досягнення кліматичної нейтральності України до 2050 року, адаптації до зміни клімату, виконання міжнародних зобов’язань України у цій сфері. Законом встановлюється проміжна ціль — зменшення обсягів викидів парникових газів щонайменше на 65 % до 2030 року відповідно до рівня 1990 року.
Передбачено розробити, зокрема:
- протягом одного року після набрання чинності цим законом:
Довгострокову стратегію низьковуглецевого розвитку України;
- протягом двох років після набрання чинності цим законом:
Стратегію адаптації до зміни клімату, секторальні програмні документи щодо адаптації до зміни клімату,
Також буде розроблено Порядок проведення інвентаризації антропогенних викидів із джерел парникових газів та видалення парникових газів поглиначами.
Заколнодавчим актом визначено для досягнення цілей державної кліматичної політики:
- фіскальні інструменти (екологічний податок);
- ринкові механізми та інструменти (система торгівлі квотами на викиди парникових газів та інші).
Запровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів здійснюється на основі результатів моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів.
Для досягнення цілей державної кліматичної політики буде передбачена державна допомога суб'єктам господарювання у вигляді надання грантів, субсидій, низьковідсоткових кредитів та застосування інших фінансових інструментів.
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім деяких статей.
ДПС впроваджує Експериментальний проект.
Інформаційний лист ДПСвід 08.10.2024 № 6/2024 присвячено питанням, які можуть виникнути у платників податків при впровадженні в організацію та діяльність Державної податкової служби України міжнародних підходів до управління, що ґрунтуються на управлінні податковими ризиками (комплаєнс-ризиками), з метою підвищення рівня дотримання платниками податків своїх податкових обов’язків.
Порядок реалізації експериментального проекту затверджений Постановою КМУ від 25 липня 2024 року № 854.
Порядок не встановлює жодних нових обов’язків або обмежень для платників податків.
Для більшості платників, які прагнуть дотримуватися податкового законодавства, ДПС зосередить зусилля на спрощенні виконання податкових обов’язків – вжитті проактивних заходів впливу (роз’яснення норм податкового законодавства, аналіз і спрощення за необхідності форм податкової звітності, активна взаємодія з представниками платників податків та експертним середовищем). Реактивні заходи впливу (зокрема, контрольноперевірочна робота) будуть застосовуватися лише для платників з найбільш вагомими податковими ризиками, які визначатимуться централізовано за єдиними правилами в межах, передбачених нормами Податкового кодексу України.