Моніторинг законодавства

Щодо справляння плати за землю, оподаткування ПДВ матеріального збитку (шкоди), завданого майну, питань заповнення Звіту про контрольовані операції.

1. Щодо справляння плати за землю.

Індивідуальна податкова консультація ДПСУвід 25.09.2024 р. N 4620/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК.
У разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у власності або у користуванні на праві оренди у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право власності або право оренди земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта.
При цьому документи, що підтверджують набуття права власності на об'єкт нерухомого майна, є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права власності або права користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт.

Якщо об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу.

2. Щодо оподаткування ПДВ матеріального збитку (шкоди), завданого майну.

Індивідуальна податкова консультація ДПСУвід 24.09.2024 р. N 4578/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК.

Об'єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а не матеріальний збиток (шкода). Безпосередньо завдання шкоди майну або понесення матеріальних збитків не спричиняє у платника податку підстав для визначення податкових зобов'язань з ПДВ.

Якщо ж має місце перерахування (сплата) платнику податку іншою особою грошових коштів (у тому числі на підставі відповідного рішення суду), які за своєю фактичною сутністю є відшкодуванням матеріальних збитків за пошкоджене майно, то такі грошові кошти розцінюються як компенсація вартості (частини вартості) такого майна та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ.

3. Щодо питань заповнення Звіту про контрольовані операції.

1) Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 10.09.2024 р. N 4392/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК.
Питання. Який курс гривні до іноземної валюти повинен зазначатись у графі 19.1 розділу "Відомості про контрольовані операції" додатка до Звіту:

- курс НБУ на дату передоплати;

- середній курс між курсами НБУ на дату попередньої оплати і курсом НБУ на дату митної декларації;

- чи курс НБУ на дату контрольованої операції?

Відповідь. В графі 19.1 розділу "Відомості про контрольовані операції" додатка до Звіту зазначається офіційний курс гривні до іноземної валюти на дату відображення операції з отримання товару / переходу права власності на товар у бухгалтерському обліку.

При цьому якщо першою подією є попередня оплата, то вартість одержаних активів буде відображатися в момент переходу права власності на товар, але за офіційним курсом НБУ на дату здійснення попередньої оплати. При здійснені декількох авансів вартість одержаних активів визначається із застосуванням валютних курсів, виходячи з послідовності здійснення авансових платежів.

Отже, якщо оплата за товар, здійснюється декількома частинами, то у графі 19.1 розділу "Відомості про контрольовані операції" додатка до Звіту зазначається середній показник курсу валюти по відповідній контрольованій операції.

Наприклад: здійснена передоплата 100 дол. США по курсу 40 грн за 1 дол. США.
Отримано товар на суму 300 дол. США по курсу на дату відвантаження 41 грн за 1 дол. США.
Відображено у бухгалтерському обліку 12200 грн (4000 (100 х 40) + 8200 (200 х 41)).
Середній показник курсу валюти 40,67 грн за 1 дол. США (12200/300).
2) Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 10.09.2024 р. N 4391/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК

Питання. У разі наявності до контракту декількох додаткових угод, інформація про які буде наведено у графі 8 "Номер контракту (договору) / Доповнення (зміни) до контракту (договору)", яку дату зазначати у графі 7 "Дата контракту (договору) / Доповнення (зміни) до контракту (договору)" - дату контракту чи дату останньої додаткової угоди?

Відповідь. Враховуючи вимоги пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу Звіт є формою звітності для контролю з питань дотримання платниками податків принципу "витягнутої руки" під час здійснення контрольованої операції. Виходячи з цього та відповідно до вимог абзацу 2 пункту 12 Розділу IV Порядку в графах 7 та 8 мають зазначатися реквізити документів (контракт (договір), доповнення (зміни) до контракту (договору)), які підтверджують узгодження сторонами суттєвих умов контрольованої операції, зокрема характеристик ціни товарів, обсягу, умов постачання, оплати та відповідальності сторін операції.

Інші новини

  • Моніторинг законодавства

    НБУ підвищив облікову ставку до 13,5%.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Електронна черга перетину кордону. Щодо розрахунку середньої заробітної плати.

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    ПОРЯДОК зберігання документованої інформації та її передавання до центрального засвідчувального органу в разі припинення діяльності кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг. Щодо розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску у період завершення бюджетного року

    Читати повністю
  • Моніторинг законодавства

    Змінені деякі штрафи за порушення декларування контрольованих операцій та повідомлення про участь в МГК.

    Читати повністю